2018-05-16 00:45

Гэгээн Муза олон улсын театрын 14 дүгээр их наадмын шагналтнууд

   Гэгээн Муза олон улсын театрын 14 дүгээр их наадамд орон нутгийн театрууд  амжилттай оролцож шилгээр шалгарлаа. Гэгээн муза академи-аас тус наадмыг "Хүүхэд оролцооны бүтээл" болон "Драмын жүжгийн төрөл", "Драмын жүжгийн төрөл", "Хөгжимт жүжгийн төрөл" , "Хүүхдийн жүжгийн төрөл" , "Нэг хүний жүжгийн төрөл"-өөр тус тус шалгаруулалтыг явуулсан байна.

Тус олон улсын наадмын шилдгийн шилдэг буюу Гранпри шагналтнаар Дорнод аймгийн уран бүтээлчдийн "Ярьдаг мод" хүүхдийн жүжиг тодорлоо. Тус бүтээл

  • шилдэг зохиолч,
  • шилдэг найруулагч,
  • шилдэг эмэгтэй гол дүр,
  • шилдэг хөгжмийн зохиолч,
  • шилдэг тайзны зураач,
  • шилдэг эрэгтэй туслах дүр зэрэг зургаан номинацид тэргүүлсэн билээ.

Хөгжимт жүжгийн Шилдэг найруулагч

  • Н.Наранбаатар                         “Өндөр гэгээн” жүжгээр
  • Ч.Найдандорж                         “Манлайбаатар” жүжгээр
  • н.Лхагважаргал                        “Хайр шингэсэн тоорой” жүжгээр
  • Г.Навчинхуар                           “Алтан хундага” жүжгээр нэр дэвшиж, найруулагч Н.Наранбаатар                   “Өндөр гэгээн” жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа. 

Хөгжимт жүжгийн Шилдэг хөгжмийн зохиолч

  • Т.Сэр-Од                                  “Өндөр гэгээн” жүжгээр
  • В.Боролдой                             “Манлайбаатар” жүжгээр
  • Н.Жанцанноров, Б.Алтанхуяг  “Хайр шингэсэн тоорой” жүжгээр
  • Ш Вий Дун, Х.Очирхуяг            “Алтан хундага” жүжгээр нэр дэвшиж В.Боролдой  “Манлайбаатар” жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

Хөгжимт жүжгийн Шилдэг эмэгтэй гол дүр

  • Зулаа                                       “Хайр шингэсэн тоорой” Соёлын дүрээр
  • Ш.Ургаа                                   “Алтан хундага” жүжгийн Өлзийгуагийн дүрээр нэр дэвшиж Ш.Ургаа шилдгээр шалгарлаа.

Хөгжимд жүжгийн Шилдэг эрэгтэй гол дүр

  • Ч.Лхагвадорж                          “Өндөр гэгээн” жүжгийн Өндөр гэгээний дүрээр
  • Ц.Төмөрбаатар                        “Манлайбаатар” жүжгийн Манлайбаатарын дүрээр
  • Боо Таяан Боо                         “Хайр шингэсэн тоорой” Мөнхөөгийн дүрээр
  • Ж.Гэрэлт                                 “Алтан хундага” жүжгийн Эвт мэргэний дүрээр нэр дэвшиж, “Өндөр гэгээн” жүжгээр Завхан аймгийн жүжигчин Ч.Лхагвадорж шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг эрэгтэй туслах дүр

  • Б.Сандуйжав                            “Өндөр гэгээн” жүжгийн Тойн ламын дүрээр
  • н.Дамба                                   “Хайр шингэсэн тоорой” Насангийн дүрээр
  • Вийшодун                                “Алтан хундага” жүжгийн Зэвт сумын дүрээр нэр дэвшиж, жүжигчин Б.Сандуйжав шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг эмэгтэй туслах дүр

  • Б.Ариунзаяа                             “Өндөр гэгээн” жүжгийн Манжийн хатны дүрээр
  • В.Алтангоо                              “Алтан хундага” жүжгийн Усангоогийн дүрээр нэр дэвшиж жүжигчин В.Алтангоо хүртлээ. ӨМӨЗОрны уран бүтээлч тэрбээр нутаг буцсан байгаа аж.

Хөгжимт жүжгийн Шилдэг тайзны зураач

  • Т.Ганхуяг                                  “Өндөр гэгээн” жүжгээр
  • Я.Санжаасүрэн            “Манлайбаатар” жүжгээр
  • С.Ариунболд, В.Сэргэлэн        “Алтан хундага” жүжгээр нэр дэвшиж С.Ариунболд, В.Сэргэлэн нар шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг зохиолч

  • Б.Хишигзаяа, Я.Баяраа            “Царцаа Намжил” жүжгээр
  • Б.Мөнх-Амьдрал                      “Ярьдаг мод” жүжгээр
  • Ү.Ванзйлноров                         “Эвтэй 4 амьтан” жүжгээр нэр дэвшиж "Ярьдаг мод" жүжгээр Б.Мөнх-Амьдрал шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг жүжгийн найруулагч

  • Б.Хишигзаяа                             “Царцаа Намжил” жүжгээр
  • Б.Мөнх-Амьдрал                      “Ярьдаг мод” жүжгээр
  • Г.Навчинхуар                           “Эвтэй 4 амьтан” жүжгээр нэр дэвшсэн юм.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг эрэгтэй гол дүр

  • Б.Золжаргал                            “Царцаа Намжил” жүжгийн Намжилын дүрээр
  • Э.Батмөнх                                “Ярьдаг мод” жүжгийн Мандахын дүрээр
  • Хуан Круз                                “Мандрагора” жүжгээр нэр дэвшиж УДЭТ-ын жүжигчин Б.Золжаргал шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг эмэгтэй гол дүр

  • Т.Халиунсор                            “Ярьдаг мод” жүжгийн Золбоогийн дүрээр
  • Ш.Нараа                                   “Эвтэй 4 амьтан” жүжгийн Үнэгийн дүрээр
  • Агеда Андреа                           “Мандрагора” жүжгээр нэр дэвшиж жүжигчин Т.Халиунсор шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг хөгжмийн зохиолч

  • Б.Цацрал                                 “Царцаа Намжил” жүжгээр
  • Ө.Ариунбаатар                         “Ярьдаг мод” жүжгээр
  • Р.Дорноо, Ду Вий Гун              “Эвтэй 4 амьтан” жүжгээр нэр дэвшиж хөгжмийн зохиолч Ө.Ариунбаатар шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн эүэгийн Шилдэг тайзны зураач

  • Л.Цэрэндулам                         “Царцаа Намжил” жүжгээр
  • Г.Доржгочоо                            “Ярьдаг мод” жүжгээр
  • С.Ариунболд, В.Сэргэлэн        “Эвтэй 4 амьтан” жүжгээр нэр дэвшиж зураач Г.Доржгочоо "Ярьдаг мод" жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг эмэгтэй туслах дүр

  • Э.Оюундарь                             “Царцаа Намжил” жүжгийн Хатны дүрээр
  • Б.Золзаяа                                “Царцаа Намжил” жүжгийн Эмгэний дүрээр
  • Ш.Ургаа                                   “Эвтэй 4 амьтан” жүжгийн Шувууны дүрээр нэр дэвшиж жүжигчин Б.Золзаяа шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг эрэгтэй туслах дүр

  • Э.Тодгэрэл                              “Царцаа Намжил” жүжгийн Муурын дүрээр
  • Э.Батболд                               “Ярьдаг мод” жүжгийн Өвгөн модны дүрээр
  • В.Агаар                                    “Эвтэй 4 амьтан” жүжгийн Бичийн дүрээр нэр дэвшиж жүжигчин Э.Батболд "Ярьдаг мод" жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг найруулагч

  • Ч.Түвшин                                  “Жаргаагүй нар” жүжгээр
  • Н.Наранбаатар                         “Би эндээс явахгүй” жүжгээр
  • Б.Баатар                                  “Монгол ардын суутжүжгээр
  • Б.Баатар, Г.Ган-Очир               “Адууны түүх” жүжгээр
  • М.Боролдой                            “Годо-г хүлээсэн нь” жүжгээр
  • З.Далай                                    “Далан худалч”  жүжгээр нэр дэвшиж шилдэг найруулагчаар "Монгол ардын суут" бүтээлээр бурхны оронд байгаа найруулагч Б.Баатар тодорсон юм.

Шилдэг эмэгтэй гол дүр

  • Н.Баярмаа                               “Жаргаагүй нар” жүжгийн Пагмадуламын дүрээр
  • Н.Баярмаа                               “Би эндээс явахгүй” жүжгийн Дулмаагийн дүрээр
  • Д.Оюунзул                               “Годо-г хүлээсэн нь” жүжгийн Владимрын дүрээр нэр дэвшиж Д.Оюунзул шилдгээр шалгарч шагналаа гардан авлаа.

Драмын жүжгийн төрөлд Шилдэг хөгжмийн зохиолч

  • Б.Бямбабаяр                           “Жаргаагүй нар” жүжгээр
  • Т.Сэр-Од                                  “Монгол ардын суут” жүжгээр нэр дэвшиж хөгжмийн зохиолч Т.Сэр-Од шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг эрэгтэй туслах дүр

  • А.Чингүн                                 “Жаргаагүй нар”  жүжгийн Намдагийн дүрээр
  • Б.Шинэбаяр                             “Адууны түүх”  жүжгийн Жанжаагийн дүрээр
  • Г.Амгаланбаатар                      “Би эндээс явахгүй”  жүжгийн Цэвэгийн дүрээр
  • Д.Баттөмөр                              “Би эндээс явахгүй” жүжгийн Жамцын дүрээр
  • Б.Сүхчулуун                            “Далан худалч” жүжгийн Данжаадын дүрээр нэр дэвшсэн бөгөөд Шилдэг эрэгтэй туслах дүрээр жүжигчин Б.Шинэбаяр хүртлээ.

Шилдэг тайзны зураач

  • Т.Алтан-Од, О.Баярмагнай       “Жаргаагүй нар” жүжгээр
  • О.Баярмагнай                          “Адууны түүх”  жүжгээр
  • В.Энх-Амгалан                         “Монгол ардын суут” жүжгээр
  • С.Гантулга                               “Далан худалч” жүжгээр нэр дэвшиж шилдэг зураачаар О.Баярмагнай "Адууны түүх" жүжгээрээ шагнал хүртлээ. Зураач өөрөө гадаадад байгаа тул түүний хамтран ажилласан багийнхан гардан авсан юм.

 

Шилдэг эмэгтэй туслах дүр

  • Б.Одончимэг                            “Би эндээс явахгүй” жүжгийн Сэржмаагийн дүрээр
  • Ж.Оюундарь                            “Би эндээс явахгүй” жүжгийн Должингийн дүрээр
  • Я.Өнөртуул                              “Монгол ардын суут” жүжгийн Согтуу хүүхний дүрээр
  • Д.Болортуяа                            “Далан худалч” жүжгийн Пагмын дүрээр нэр дэвшиж МУГЖ Ж.Оюундарь шилдгээр шалгарлаа.

Шүүгчдийн нэрэмжит шагналыг дараах гурван жүжигчин хүртлээ.

 

Шилдэг эрэгтэй жүжигчин

  • Г.Мишээл                                 “Итгэлийг эвдэгч” жүжгээр
  • Г.Баттөр                                  “Бэрд” жүжгээр
  • Г.Алтангэрэл                           “Цагаан толбо” жүжгээр
  • Г.Мөнхжаргал                          “Үг +үгүй=1” жүжгээр
  • Н.Гансэлэм                              “Үнэртэнд шунагч” жүжгээр нэр дэвшиж жүжигчин Г.Мишээл "Итгэлийг эвдэгч" жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

 

Шилдэг эмэгтэй жүжигчин

  • Г.Номуун                                  “Labyrinth-Төөрөх хонгил” жүжгээр
  • Ч.Уранбилэг                             “Нохойн хурим” жүжгээр
  • Ханна Яремчук                         “Муур байсан ч болоосой” жүжгээр    нэр дэвшиж жүжигчин Ч.Уранбилэг "Нохойн хурим" жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг зохиолч

  • Г.Мишээл                                 “Итгэлийг эвдэгч” жүжгээр
  • Я.Баяраа                                  “Цагаан толбо” жүжгээр
  • Э.Дашзэвэг                              “Үнэртэнд шунагч” жүжгээр
  • Неда Неждана                          “Муур байсан ч болоосой” жүжгээр нэр дэвшиж     “Цагаан толбо” жүжгээр Я.Баяраа шалгарч, "Гэгээн Муза" шангалын эзэд боллоо.

Манай сайт таньд таалагдаж байвал мөн сайтад нийтлэгдсэн
мэдээ мэдээлэлийг түргэн шуурхай уншихыг хүсвэл "LIKE" дарнауу

Шинэ мэдээ
Тоглолтын мэдээ
  • Б.Ангирмаагийн “Сэтгэл догдлуулсан орой”-д саатаарайБ.Ангирмаагийн “Сэтгэл догдлуулсан орой”-д саатаарайХөгжмийн зохиолч, продюсер, дуучин Б.Ангирмаа "Сэтгэл догдлуулсан орой" тоглолт есдүгээр сарын 28, 29-ний өдрүүдэд Corporate Concert Hall-д болно. Энэ удаагийн тоглолтод түүний үүсгэн байгуулсан "Kиви" хамтлагийн анхны гишүүдээс эхлээд бүрэн бүрэлдэхүүнээрээ нэг дор цуглаж, тоглолтод оролцох юм байна. Мөн Зууны манлай эстрадын дуучин Б.Сарантуяа, поп дива С.Наран, Ж.Алтанцэцэг, С.Сэрчмаа, Х.Оюунбилэг, Ардын жүжигчин А.Долгор, "Инээмсэглэл" хамтлаг, альтернатив Отгоо, Д.Отгонжаргал, хийлч Дээгий, дуучин Наагий болон бусад хамтлаг, дуучид оролцох юм байна.
  • Ш.Гүрбазарын “Жаргаагүй нар” тайзнаа амилнаШ.Гүрбазарын “Жаргаагүй нар” тайзнаа амилнаУлсын драмын эрдмийн театрын уран бүтээлчид “Жаргаагүй нар” жүжгээ үзэгчдэд энэ сарын 27, 29-нд толилуулах болжээ. Соёлын гавьяат зүтгэлтэн Ш.Гүрбазар их зохиолч Д.Нацагдоржийн амьдрал, уран бүтээлээс нь сэдэвлэн энэхүү жүжгийг бичсэн. Харин тус театрын уран бүтээлчид Драмын театр үүсэн байгуулагдсаны 85 жилийн ой, Их зохиолч Д.Нацагдоржийн мэндэлсний 110 жилийн ойг тохиолдуулан энэхүү жүжгийг найруулан тавьсан нь үзэгчдийн талархлыг хүлээсэн юм.
  • Б.Лхагвасүрэнгийн “Би цаг тооны үргэлжлэл” их цэнгүүн болноБ.Лхагвасүрэнгийн “Би цаг тооны үргэлжлэл” их цэнгүүн болноМонгол Улсын Хөдөлмөрийн Баатар, Төрийн шагналт, Ардын уран зохиолч, Соёлын гавьяат зүтгэлтэн Бавуугийн Лхагвасүрэнгийн "БИ ЦАГ ТООНЫ ҮРГЭЛЖЛЭЛ" уран бүтээлийн их цэнгүүнд та бүхнийг урьж байна. Тус цэнгүүнийг "Монгол Суутнууд" төслийн хүрээнд "Монгол Медиа Ивэнт Групп" ХХК-аас зохион байгуулж байгаа юм.
  • “Дундын бүсгүй” шоу драм өнөөдрөөс үзэгчдийн хүртээл болно“Дундын бүсгүй” шоу драм өнөөдрөөс үзэгчдийн хүртээл болноЭнэ сарын 7-ноос -23 ныг дуустал "Мөрөөдлийн театр"-ын хамт олон "Дундын бүсгүй", "Ичгүүргүй хос"жүжгүүдийг нэг тайзан дээр тоглох гэж байна.
  • Б.Чинбат Б.Чинбат "Хязгааргүйн цаана” бие даасан тоглолтоо толилуулнаХөгжмийн зохиолч, төгөлдөр хуурч Б.Чинбат "Хязгааргүйн цаана" бие даасан тоглолтоо толилуулахаар товоо зарлалаа. Тэрээр 2011 онд анхны бие даасан тоглолтоо "Давтагдашгүй" нэртэйгээр эгшиглүүлэн 2012 онд "Эзлэн" зэрэг бие даасан тоглолтуудаа амжилттай хийж байсан юм.